Microcontroller MCU STM32F412ZGH6 High Performance 32-Bit Microcontrollers IC
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : STM32F412ZGH6
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : LQFP
Part Number : STM32F412ZGH6
Crystal oscillator : 4MHz to 48MHz
RC oscillator : ±5%
PLL option : ±5%
Fast I/Os : 93
DMA controller : 12-channel
Contact Now
Product Description Of STM32F412ZGH6
Specification Of STM32F412ZGH6
Part Number:
STM32F412ZGH6
DMIPS:
105
Voltage Range:
1.7V ~ 3.6V
Devices:
8 And 16-bit
RISC:
32-bit
SRAM:
128 Kbytes
Features Of Microcontroller IC
  • 4MHz to 48MHz crystal oscillator
  • 32kHz crystal oscillator with calibration
  • Internal 16MHz RC with PLL option (±5%)
  • Internal 32kHz RC oscillator (±5%)